Unity 3D

 http://school.mirball.com/wp-content/uploads/2012/01/Unity_logo_05.jpgUnity 3D, bir oyun motorudur. Oyun ve bilişim dünyasına getirdiği en önemli yenilik, gelişmiş özelliklere sahip 3 boyutlu oyunların bilgisayara kurulmadan oynanmasını sağlamak olmuştur. Unity 3D motorunu kullanan oyunlar, Unity Web Player eklentisi sayesinde hiçbir kurulum işlemi olmadan web tarayıcı üzerinden çalışabilmektedir. Bu yönü sayesinde oyunlar bilgisayara daha az yüklenirken bir oyuncuyu yeni bilgisayar alma zahmetinden kurtarmış olur. Öte yandan oyun üreticileri, oyunu kendi sunucularından oynattıkları için korsan oyuna çare bulmuş olur. Unity 3D motoru ile yazılmış oyunlara örnek olarak Battlestar Galactica Online verilebilir.
Unity'nin oyun yapımcılarına sağladığı başka bir kolaylık da Unity ile geliştirilen bir oyunun herhangi bir altyapı değişikliğine gerek olmadan farklı platformlara (PC, Mac, Web, iOS, Android) uygun olarak derlenebilmesidir. Bu sayede PC için hazırlanan bir oyun tek tıklamayla Mac içinde çalışır hale getirilebilir.
Unity son derece pahalı diğer gelişmiş oyun motorlarının (Unreal Engine, Havok, vb.) sunduğu gelişmiş shader yazılımı, fizik motoru, animasyon editörü, occlusion culling gibi özellikleri kullanıcılarına oldukça makul bir fiyattan sunmaktadır.
Unity'nin diğer oyun motorlarından üstün taraflarından biri de oyun geliştirme zamanında geliştiriciye program kodu yazma imkanı vermesidir. Diğer oyun motorlarının ekserisi grafik ile kodu ayırmışken Unity ile grafik ve kod birlikte çalışmaktadır. Bu çalışma mantığı geliştiriciye esneklik sağlamakta, geliştirme süresini kısaltmaktadır.
Unity 3D şu anda 3 farklı skript dil yapısını (Java Script, C# ve Boo) desteklemektedir.
Unity Web Player eklentisi şu an Windows, Mac OS X, Android ve iOS işletim sistemlerinde desteklenmektedir. Kullanım açısından Adobe Flash Player ve Silverlight benzeridir. Eklenti bilgisayara kurulduktan sonra web üzerindeki bütün Unity animasyonları, oyunlar ve diğer araç-gereçler web tarayıcı ile kolaylıkla çalıştırılabilmektedir.
Unity oyun motoru 3.5 gelişitirici sürümü ile artık flash desteğine de kavuşmuştur. 3.5 Sürümü ile oyun yapımcıları hazırladıkları oyunları Flash 11 destekli cihazlarda oynanabilecek şekilde derleyebilmektedir.
Unity 3D Ders Arşivine Gitmek İçin Tıklayınız

5 yorum:

 1. Harika bir blog yazmıssınız tebrik ederim.Eğer bilginiz var ise android için geliştirilen oyunların hangi platformlarda geliştirildiğini açıklayabilir misiniz?Bir de unity3d programını ücretsiz edinebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaş Android Oyunları Bildiğime Göre Adobe Flash Builder ve Adobe Air İle Yapılıyordu. Bende CHİP Dergisinin Verdiği OXOTRAİNİNG in Hazırladığı Derslerden Biliyorum

   Sil
 2. Arkadaşlar tüm sorularınızın cevabı www.realses.com da... Fps, tds, rpg, mmo istediğiniz konuda profesiyonel bir oyun programlamacısı olmak istiyorsanız realses forumu ziyaret edin.

  www.realses.com

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil