20 Ocak 2012 Cuma

Ders-2 Flash ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Program çok yaygın kullanıldığı için doğru bilgiye ulaşmak zor.Şimdi Flash ile ilgili merak edilen sorulara tek tek cevap vericeğim.

1-Flash 3d destekler mi?
Doğrudan olmasada evet,flash'a ekliyeceğiniz eklentilerle 3d uygulamalar yapabilirsiniz ama kalitesi tartışılır.
2-3d sağlayan eklentiler nelerdir?
away3d,flare3d,molehill,papervision3d,sandy3d olarak sayılabilir.
3-Flash ile online oyun yapılabilir mi?
Evet PHP ile flash bir servera bağlanabilir ama hızı inanılmaz düşük olur.

4-O zaman flash online oyunlar,online uygulamalar nasıl oluyor?
Socket serverlar sayesinde.socket server denilen şey server tarafındaki bütün işlemleri hallederek sadece size flash tarafını bırakır.
örnek verecek olursak;
sayılabilir.
5-Kendi socket serverımızı yazabilirmiyiz?
evet ama inanılmaz zordur.bir örnek verecek olursak oyunlarında herşeyi kendisi yapam www.miniclip.com bile clup penguin için smarfoxserver kullanmıştır.c# ile yazılır bu blogu okuma gereği duyuyorsanız.bunu "şimdilik" yapamazsınız demektir.

6-Peki bir flash oyun için bu kadar uğraşıyoruz.kazancımız ne olacak?
ortalama basit bir flash oyun 500$ etmektedir.flash oyununuzu tamamladıktan sonra aşağıdaki sitelerde alıcılara sunabilirsiniz;

http://www.flashgamelicense.com/
http://www.kongregate.com
http://www.mochimedia.com/


7-Flash  ile hangi platformlara uygulama yazılabilir?
pc,mac,ios,telefonlar,android ve flash player'ı tanıyan her sisteme yazılabilirBir Sonraki Dersimizde İlk Adımı Atacağız.

3 yorum:

  1. Kardeş özür dilerim 500$ demişsin ya hani işte nasıl bir oyunu o fiyata satabiliriz? Üst seviye çok güzel bir oyunmu yoksa orta seviye genel bir oyunmu? Bir flash oyun sitesinden bu fiyata satılacak örnek oyun gösterebilirmisin?

    YanıtlaSil
  2. bu site çok güzelmiş tam aradığım konular dersler mevcut admine burdan teşekkür ediyorum. Benim amacımda bi orta oyun yapıp para kazanmak ilk olacağından orta bi oyun dedim inşallah sonra hepimiz prof. yolunda gidip milyon dolarlar kaldırırız.

    YanıtlaSil
  3. Lordking arkadaşla aynı fikirdeyim teşşekürler admin.ama bu siteden actionscriptin derinliklerine insen çok sevinirim

    YanıtlaSil